piątek, 12 grudnia 2014

Kurczak i szpinak – smaczne połączenie


Ryż z kurczakiem i szpinakiem to smaczny i pożywny, a przy tym lekki i zdrowy posiłek. Przygotowanie takiego dania jest bardzo proste. 
Potrzebny będzie filet z piersi kurczaka, mrożony szpinak, woreczek ryżu, jak sypany, a nie w torebkach, to 100 gram, jedna cebula, ser feta oraz przyprawy.

Wstawiamy ryż, żeby się ugotował. Pierś z kurczaka trzeba opłukać i pokroić. Nacieramy solą, można także pieprzem i papryką, na patelnię i podsmażamy. Mięso ściągamy z patelni i wrzucamy na nią pokrojoną cebulę, niech się trochę podsmaży, następnie dodajemy szpinak z paczki. Jak szpinak się już roztopi, dodajemy do niego i cebuli kawałki kurczaka i trochę sera feta. Zamiast sera można dodać trochę śmietany. Można także eksperymentować z dodawaniem innych warzyw. Wszystko należy wymieszać, a następnie wyłożyć na ugotowany, ciepły ryż. I mamy danie, które znakomicie się prezentuje i jeszcze lepiej smakuje.

Danie z patelni można także wyłożyć na makaron. Nie będzie to wtedy lekki posiłek, bo makaron jest sycącą potrawą. Też będzie jednak smaczny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz